Program Človek a biosféra je medzivládny a interdisciplinárny program, prijatý v roku 1971. Je výsledkom záverov generálnej konferencie Organizácie spojených národov, ktorá sa konala v roku 1968 v Paríži. Cieľom konferencie bola diskusia o klesajúcom trende zdravého životného prostredia, prírodných zdrojov a otázkach podpory ich racionálneho využívania. Konferencia bola prvým celosvetovým stretnutím na medzivládnej úrovni s cieľom prijať odporúčania týkajúce sa problémov životného prostredia s dôrazom na ich rastúci význam a globálny charakter.
V začiatkoch bol Program MAB koncipovaný v širších okruhoch, ktoré pomáhali pri nadväzovaní spolupráce, výmene skúseností a informácií z dobrej praxe členských krajín. Spektrum tém sa zameriavalo na využívanie krajiny človekom, prispôsobenie ľudských aktivít kapacite ekosystémov, prístupy k vykonávaniu environmentálnych hodnotení a vývoj účinných opatrení na revitalizáciu degradovaných ekosystémov. Po celom svete sa identifikovali tzv. „rezervy biosféry“ – územia, kde sa pomerne úspešne darilo vykonávať tento multidisciplinárny prístup vo využívaní krajiny.